Renovovanie / repasovanie, koniec tzv. Plánovaného zastarávania?

Aktualizované dňa 28. júna 2023

Dať nový život kvalitnej elektronike a domácim spotrebičom, ktoré tvrdnú vzadu v skrini, a zároveň urobiť niečo pre planétu? Teraz je to možné vďaka repasovaným produktom. Výňatok z nášho článku napísaného pre consoGlobe.com

Aké ekologické a udržateľné riešenia teda môžeme použiť, aby sme našim smartfónom dali druhý život?

V dnešnom svete, pod vplyvom plánovaného zastarávania(1) a dizajnu, ktorý sa v očiach spotrebiteľov považuje za zastaraný už po pol roku, sa s našimi drahými smartfónmi zaobchádza veľmi nepozorne. Mnohé z nich totiž po 1,5 - 2 rokoch dobrej a vernej služby končia svoj život na skládke odpadu a pripájajú sa k 50 miliónom ton elektrického a elektronického odpadu, ktoré ľudstvo každoročne vyprodukuje, čo predstavuje skutočnú ekologickú katastrofu...

Bohužiaľ, nemôžeme sa spoliehať ani na to, že recyklácia je riešenie! Aj keď sa recyklácia v posledných rokoch veľmi rozvinula(2), stále zahŕňa výrobu nových telefónov, ktorá je stále najznečisťujúcejšou fázou životného cyklu týchto zariadení. Napríklad 85 % emisií CO2 z iPhonu 6 vzniká pri jeho výrobe.

Okrem opravy telefónu, ktorá predĺži jeho životnosť, ho môžete aj predať profesionálom. Zrenovujú ho a predajú ďalej.

V slangu renovátorov sa takýto produkt nazýva repasované / renovované zariadenie.

Čo je to renovácia?

Spočíva v zbieraní použitých spotrebičov, ich renovácii a následnom predaji za ceny z druhej ruky. Rekonštrukcia sa vykonáva v továrni s použitím priemyselných metód a kvality, ako aj štandardných a schválených komponentov. Renovácia umožňuje zmierniť vplyv elektronických zariadení na životné prostredie a  zároveň ponúka kvalitné zariadenie “ako nové”, využíva to najlepšie z oboch svetov, aby čiastočne vykompenzovala excesy plánovaného zastarávania. V súčasnosti ľudstvo podľahlo skutočnej závislosti na technologických produktoch a nenásytnosti po nových výdobytkoch techniky. Renovácia tak umožňuje skutočne obmedziť výrobu predĺžením životnosti elektronických zariadení.

Platformy určené pre repasované produkty

Čo konkrétne môžeme urobiť, keď chceme kupovať renovované produkty a na našej individuálnej úrovni urobiť niečo pre planétu?

Aj keď záujem o kontrolu tejto oblasti majú veľkí hráči na trhu s elektronikou a ďalší predajcovia (Apple, Amazon, Fnac atď.), na Slovensku vzniká niekoľko iniciatív zameraných výlučne na renováciu, aby "staré modely" našich smartfónov, ktoré ešte stále perfektne fungujú, neskončili na dne zásuvky, ktorej sa všetci vyhýbajú.

To je prípad platformy Back Market, ktorá slúži na predaj renovovaných produktov. Myšlienka tohto projektu? Konečne dať použitým technickým produktom chvíľku slávy. Ide o spoluprácu s renovátorskými spoločnosťami, ktoré renovujú elektronické zariadenia podľa prísnych kvalitatívnych kritérií a potom ich ponúkajú na predaj za veľmi výhodné ceny. Deklarovaným cieľom Back Marketu je vytvoriť "Re-made in Slovakia" a bojovať proti plánovanému zastarávaniu tým, že sa opätovné použitie stane príťažlivejším.

Hlavným cieľom tohto projektu je obhajovať silné hodnoty cirkulárnej ekonomiky. Navrhnúť riešenia ako spotrebúvať inak, optimalizovať naše zdroje a využiť výhody tretej priemyselnej revolúcie. A to všetko s cieľom vytvoriť cnostný spôsob spotreby. Všetky tieto projekty dodávajú zmysel a význam projektu Back Market, pre ktorý už používané elektrické a elektronické zariadenia nie sú nevyhnutne zastarané.

Z dlhodobého hľadiska by bolo ideálne, keby si ľudia pred kúpou najprv overili, či je požadovaný produkt dostupný v renovovanej podobe a siahli po novom produkte iba v opačnom prípade.

Viac než len smartfón

Pretože okrem smartfónu je možné renovovať všetky elektrické a elektronické zariadenia. Vzhľadom na to spoločnosť Back Market nedávno rozšírila svoju ponuku. [...]

Ak si chcete prečítať celý článok na stránke consoGlobe, kliknite sem.

(1) Spoločnosť Apple verejne vyhlásila, že zariadenia so systémom iOS majú priemernú životnosť 3 roky

(2) Takmer 80 % zo 455 000 ton elektrického a elektronického odpadu vyzbieraného ekologickými organizáciami sa recykluje.

Kristina

Autorom je KristinaTraffic Manager Slovensko

Vravíte si, že elektronika a ekológia nejdú dokopy? To som tvrdila aj ja až kým som sa nepridala k Back Market. Chcem, aby malo Slovensko prístup ku kvalitným produktom a zároveň prispievalo k zlepšovaniu životného prostredia.

Bol pre vás článok užitočný?

Súvisiace články